Porady Weterynarza Kraków





PRZED ZABIEGIEM


Szanowni Państwo, aby zachować najwyższy poziom i bezpieczeństwo wykonychanych przez nas zabiegów, pacjent musi być odpowiednio do tego przygotowany. Zwracamy się zatem do Państwa o wdrażanie i przestrzeganie zaleceń przedoperacyjnych w trosce o zdrowie i życie Waszych ulubieńców. Przed każdym (planowanym) zabiegiem zalecamy sprawdzenie stanu ogólnego zwierzęcia poprzez wykonanie badania lekarskiego oraz dodatkowych badań laboratoryjnych. Jeśli stan zdrowia pozwala na przeprowadzenie zabiegu planowo bezwzględnie należy przestrzegać poniższych zaleceń:
  • całkowicie odstawić pokarm - koty 12 godzin, a psy 24 godziny przed zabiegiem nie powinny NIC JEŚĆ, mogą natomiast pić wodę, którą należy odstawić przynajmniej godzinę przed zabiegiem

  • zapewnić zwierzęciu odpoczynek (ograniczając wysiłek fizyczny) i spokój na dzień przed zabiegiem

  • jeśli zwierzę przyjmuje leki przewlekle (np. kardiologiczne etc.) należy o nich poinformować lekarza - niektóre leki należy odstawić, inne powinny zostać podane nawet w dniu zabiegu!

Ze względów sanitarno-higienicznych nie ma możliwości uczestniczenia w zabiegach chirurgicznych osób postronnych!


powrót



PO ZABIEGU


Niebagatelny wpływ na zdrowie i życie, jak również szybki i niepowikłany okres rekonwalescenji pacjenta w pierwszych godzinach i dniach po zabiegu ma również przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych. Na zakres i czas stosowania poniższych wytycznych ma wpływ wiele czynników takich jak wyjściowy stan zdrowia zwierzęcia, gatunek, wiek, płeć, a także rodzaj, rozległość i czas trwania zabiegu czy użyta narkoza. Przede wszystkim należy:

  • zapewnić "bezpieczny transport" i przenoszenie. Należy zagwarantować odpowiednią temperaturę, szczególnie zabezpieczyć przed utratą ciepła i wychłodzeniem, a także unikać znacznych naprężeń rany

  • w domu przygotować ciche, spokojne i ciepłe miejsce dla zwierzęcia, koniecznie na podłodze lub w klatce unikając jakichkolwiek podwyższeń (upadek nawet z niewielkiej wysokości, w stanie po zabiegu, może być bardzo niebezpieczne)

  • pierwszy posiłek (lekkostrawny i półpłynny) można podać najwcześniej po 12 godzinach od zabiegu tylko gdy zwierzę jest w pełni wybudzone! Należy jednakże zapewnić dostęp do miski z wodą ale NIE poić "na siłę"!

  • zapewnić zwierzęciu (nauczonemu czystości) możliwość skorzystania z kuwety w przypadku kotów, bądź króciutkiego spaceru (po wybudzeniu, gdy zwierzę samodzielnie chodzi) w przypadku psów. Psa w miarę możliwości należy znieść i wnieść po schodach

  • zwracać uwagę na zachowanie zwierzęcia. Szczególnie niepokojące są bezdechy - wówczas należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Wycie i jęczenie spowodowane są dezorientacją po środkach anestetycznych, rzadko spowodowane są bólem lub innymi niepokojącymi przyczynami

  • uniemożliwić zwierzęciu uszkodzenie zaopatrzonej chirurgicznie rany poprzez lizanie, gryzienie i/lub rozerwanie szwów. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w plastkowy kołnierz, bądź odpowiednie ubranko pooperacyjne.

  • zgłaszać się na wizyty kontrolne wg zaleceń lekarskich. Po około 10 dniach można zdjąć szwy, o ile rana goi się bez powikłań


W przypadku niepokojących zachowań zwierzęcia, uwag lub pytań zalecamy kontakt z lekarzem weterynarii


powrót



CZYM JEST ZNIECZULENIE I CZY TRZEBA SIĘ GO BAĆ?


Istnieje kilka metod znieczulenia, jednak najwięcej obaw rodzi tzw. "znieczulenie ogólne". Stąd pominiemy znieczulenie miejscowe i regionalne, a zajmiemy się "pełną narkozą". Przygotowaniem do zbiegu operacyjnego zajmuje się anestezjolog, jednakże w weterynarii nie ma takiej specjalizacji zatem najważniejsze jest doświadczenie i wiedza lekarza, przeprowadzającego ten proces. Istnieje kilka metod znieczulenia ogólnego, w zależności od drogi podania: domięśniowa, dożylna (infuzyjna) bądź wziewna. Zasadniczą różnicą pomiędzy mini jest ich "odwracalność" jak również wpływ na układ krążenia i oddechowy. Znając stan ogólny zwierzęcia, w oparciu m.in o badania krwi, badanie EKG czy badanie fizykalne, można dobrać odpowiednią metodę i właściwe leki. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko związane ze znieczniuleniem, jednak całkowicie nie da się go wyeliminować. Z tego względu, wszyscy nasi Pacjenci są pod ciągłą obserwacją, zarówno przed jak i w trakcie zabiegu, przy pomocy sprzętu monitorującego i przez lekarza. Jak wspomnieliśmy wcześniej, znieczulenie, może stanowić pewne ryzyko dla zdrowia i życia zwierzęcia. Jednakże posiadając odpowiednią wiedzę i doświadczenie, sprawdzone metody anestezji i szeroki wybór środków znieczulających oraz możliwość stałej kontroli parametrów życiowych Pacjenta, powikłania związane z narkozą zdarzają się sporadycznie. Najczęściej występującym i najbardziej niebezpiecznym zdarzeniem jest reakcja anafilaktyczna, a także zatrzymanie krążenia bądź oddechu. Są to sytuacje bardzo rzadkie i większości przypadków odwracalne. W trakcie znieczulenia stosuje się minimalne dawki leków powodujących sedację i zniesienie odruchów, co pozwala maksymalnie zminimalizować skutki uboczne. Pozwala to w bezpieczny sposób przeprowadzać skomplikowane i wielogodzinne zabiegi.
Aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo znieczulenia, zachęcamy właścicieli do wykonania badań dodatkowych takich jak badania krwi, EKG, RTG klatki piersiowej bądź ECHO serca. Niejednokrotnie są to pierwsze badania w życiu zwierzęcia, i w niektórych okazuje się, iż z pozoru zdrowy Pacjent ma zaawansowaną chorobę lub jej początki.
W zależności od przebiegu znieczulenia, zastosowanej metody, czasu trwania zabiegu, a także wieku, rasy, masy ciała i innych czynników, czas "wybudzania" jest różnie długi - od kilku minut do kilku godzin. Zapewniając naszym Pacjentom bezpieczeństo, a właścicielom oszczędzając zbędnych obaw, poddajemy zwierzęta obserwacji w okresie pooperacyjnym i wydajemy do domu (o ile nie ma przeciwwskazań) całkowicie wybudzone oraz zabezpieczone m.in. przeciwbólowo.


powrót





TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA - badanie "przyszłości"


powrót





CHOROBY ODKLESZCZOWE U ZWIERZĄT


powrót


Znajdź nas w internecie pod hasłami: Dobry weterynarz Kraków. Lekarz weterynarii Nowa Huta - Klinika Weterynaryjna Royal-Vet
© Nowohuckie Centrum Weterynaryjne ROYAL-VET, os. Centrum E 15, 31-934 Kraków, Nowa Huta, tel. 793 900 792